niedziela, 11 stycznia 2009

2.11.2008 / Pozory, maski, kastracja

Wszystkie Obiekty malują obiekty cipek, jedna z nich jest obrzezana.


The Krasnals: Obiekt 1,2,3,4 "Cipki / z cyklu Mantry". 2008. Olej na płycie. 20 x 15cm x 15

Kobieta udająca kobietę.

Rozmawiamy o tym w kontekście tematu obrzezania dziewczynek. Kobieta, która nie może doświadczyć w pełni fizjologicznej kobiecości, a co za tym idzie psychicznej gdyż w fantazjach obecne jest jej ciągłe pragnienie, uwikłana jest w serię pozorów. Jej pierwotną kobiecość odziera się brutalnie nakładając przymus obrzezania. Nie będąc w pełni kobietą, fantazja o niej jest tak silna, że zaczyna mieszać się z rzeczywistością, stara się stworzyć pozór jak najbardziej nasyconej kobiecości. W kręgach mniej świadomych raczej jest to tak stłumiona potrzeba, że kobiety pozostają na poziomie odarcia z kobiecości, sprowadzają się do roli krowy hodowlanej. Możemy tylko przypuszczać, na ile w poszczególnych przypadkach tego rodzaju ukryte potrzeby mają wpływ na życie tych kobiet.


The Krasnals: Obiekt 2 "I can’t get no satisfaction". 2008. Gąbka poliuteranowa, wstążka. 25 x 47 x 44 cm


The Krasnals: Obiekt 1, 2, 3, 4 "'Cause I try and I try and I try and I try…". 2008. Instalacja: Gąbka poliuteranowa. 25 x 47 x 44 cm + 35 x 32 x 125 cm


The Krasnals: Obiekt 2 "Czarny Piotruś". 2008. Spray, olej na płycie. 20 x 15 cm x 2

Powstają dzisiaj dwie talie Czarnego Piotrusia.


The Krasnals: Obiekt 2 "Czarny Piotruś / talia 1". 2008. Spray, olej na płycie. 20 x 15 cm x 13The Krasnals: Obiekt 2 "Czarny Piotruś / talia 2" 2008. Spray, olej na płycie. 20 x 15 cm x 13

Byki impotenty rewolucji
Byk – artysta – kastrat… Pociągają papierosa dla sztucznego dodania sobie męskości, ale jest to kiepska i nieprzekonywująca maska.Odczuwamy brak tlenu na widok anemii byków kastratów… Krew przestaje dopływać do mózgu. Obiekt 3 nie może wytrzymać przy tej aurze impotencji i niemocy, czuje się skrępowany więzami, wybucha...


The Krasnals: Obiekt 3 "Byk kastrat /2". 2008. Olej na płótnie. 70 x 100 cm
The Krasnals: Obiekt 3 "Byk kastrat /1". 2008. Olej na płótnie. 50 x 60 cm

The Krasnals: Obiekt 1,2,3,4 "Pole byków". 2008. Olej na płótnie. 60 x 90 cm

Raz anemia, raz wścieklizna… Szał wściekłych krów:


The Krasnals: Obiekt 1,2,3,4 "Stampede". 2008. Olej, spray na płótnie. 70 x 100 cm


The Krasnals: Obiekt 1,2,3,4 "Stampede 2". 2008. Olej, spray na płótnie. 70 x 100 cm

Maska dziewicy na palu zastygła spokojnie…
Spod pędzla Obiektu 4 wychodzą kobiece maski nadziane na wielkie fallusy niczym na pal. Mówi, że to jedna z ulubionych masek kobiecych. Zniewolona męskim symbolicznym fallusem czuje się zwolniona z obowiązku logicznego wypowiadania się, może swobodnie krążyć wokół swoich fantazji (gdzie niewinność miesza się z perwersją), przy czym czuje się zabezpieczona przed rozpłynięciem i zdematerializowaniem: głęboko wbity pal gwarantuje jej kontakt z rzeczywistością.

The Krasnals: Obiekt 4 "Jestem dziewicą". 2008. Olej na płótnie. 60 x 50 cm
The Krasnals: Obiekt 4 "Jestem kobietą". 2008. Olej na płótnie. 50 x 40 cm


Marionetki

(Zizek – ‘Lacrime rerum’ s. 95):
“Marionetki symbolizują zatem byty o niewinnej, nieskazitelnej naturze: naturalnie I z wdziękiem oddają się boskiemu kierownictwu, w przeciwieństwie do zwykłych ludzi, którzy wciąż muszą walczyć z nieusuwalną skłonnością do Zła, która jest ceną za ich wolność. Wdzięk marionetek uwydatnia ich pozorna lekkość: ledwie dotykają ziemi – nie są do nich przywiązane, ponieważ są poruszane od góry.”

Trzeba wydobywać sensy z gówna. Niektórzy wyręczają w tym innych.
Slavoj Zizek dostaje delirium tremens na obrazach Obiektu 1. Na symbolicznym dla swoich przemyśleń kiblu, nie wiemy francuskim, niemieckim czy angielskim, walczy całym sobą. Cały przeszyty jest prądem rewolucji. Na drugim obrazie Zizek staje w obliczu symbolicznego gówna, całej masy idei, znaczeń, podświadomych zakamarków, wydobywa z niego sensy. Przekonuje, że nie trzeba wiązać ich w całość, ale doświadczyć pewnej prawdy ukrytej w masie pozorów. Jego argumentacja wybucha wciąż na nowo.
Nasze uszanowanie - jako jeden z nielicznych mówi wprost, gdzie i jak powstają wielkie idee!


The Krasnals: Obiekt 1 "Ilość przechodzi w jakość / Slavoj Zizek". 2008. Olej na płótnie. 60 x 50 cm
The Krasnals: Obiekt 1 "Wybuch atomowej wzniosłości / Slavoj Zizek". 2008. Olej na płótnie. 50 x 70 cm

Fałszywi kastraci doznają rozkoszy
Pozory, atmosferę niemożności i ukrytej prawdy przenosimy na wieczorną praktykę. Siadamy wygodnie w półmroku…. Dziewczyny są obrzezanymi kobietami, chłopacy wykastrowanymi ‘bykami’. Umawiamy się, że udajemy pełnowartościowe kobiety i mężczyzn, prowadzimy akt seksualny w sposób werbalny. Teraz nareszcie, jako niemożni doświadczenia w pełni rozkoszy seksualnych, pozwalamy sobie na wszystko w naszej wykreowanej ‘cyberprzestrzeni’. Realność doświadczeń jest zbliżona do rzeczywistości, poprzez bliską obecność partnerów, z którymi następuje bezpośrednia komunikacja. Z jednej strony jest to stosunek udawany, czyli niepełny, z drugiej natomiast głębszy pod względem rodzaju czynności przeprowadzanych w fantazji. Zapominamy na chwilę o naszej kastracji, mamy wrażenie, że realnie odczuwamy rozkosz. „Czuję jak twój chropowaty wilgotny języczek pociera mą ukrwioną, nabrzmiałą łechtaczkę… Moja dłoń ściska twe sprężyste, wysportowane jądra”. Na końcu uświadamiamy sobie, że tych atrybutów nie mamy. Co jest oczywiście przyjętym pozorem… na szczęście.

4 komentarze:

  1. ta zaszyta cipka jest mimo tego że to zaszyta cipka, jakby sexy,wygląda jak gorset z tą wstążeczką.

    OdpowiedzUsuń
  2. Maski dziewicy to chyba jedne z najmocniejszych obrazów które pokazujecie. Odwracacie tu jakby porządek. Najczęściej dopatruje się seksualności we wszystkim co nią nie jest, wy malujecie ostrą scenę, w której tak naprawdę nie chodzi o seks, lecz o pewne istotne psychologiczne niuanse.

    OdpowiedzUsuń
  3. dlatego seks z artystą musi być beznadziejny, krasnale. Za dużo w nim autoironii i chłodnej obserwacji z zewnątrz, za dużo chorych przemyśleń. Zilustrujcie więc może też metafizczny sens lizania cipy. Nie podpowiem wam z jaką męską ułomnością charakteru Mi się to kojarzy, ahaha. Zawsze seks z prościuchem, robolem będzie fajniejszy niż z takim krasnalem sasnalem. Oni po prostu to robią, a wy? Wy musicie wyrażać się przez sztukę.

    OdpowiedzUsuń